Ağaca tırmananlar

3 Haziran 2013 Pazartesi

saça limon badanalamak

  #direngeziparki #occupygezi #bubirsivildirenis #trabzondireniyor #daldakikemancidireniyor

  Efendim "göze limon damlatmak" yazımı aşağı yukarı hepiniz biliyorsunuz, -dur diye tahmin ediyorum. Çünkü birçok akıllı onu okuduktan sonra, anneleri salataya sıkarken kenardan kapıp gözüne de fışkırtmış, "Yıldız gözümüz yandı lan?!" şeklinde acı dolu mesajlar attlılar, ben de kendimi suçlu hissettim. (Güldüm ama epey dkjhfsd.)
  Ama limonun faydaları saymakla bitmez, bu yüzden ben de daha acısız bir versiyonunu bulup gönlünüzü alayım dedim : saça limon sürmek.

  Yaz ayının gelişiyle etrafta güneşten saçı hemenececik açılan insanlar belirdi. Mesela benim kardeşim. Onun da saçı küçükken sarıydı, benim de saçım küçükken sarıydı. Onunki kumral kaldı benimki kattttrannn karası oldu. Niye ha. Niye. Niye evrim sadece bana çalıştı? Niye mutasyon bi bana oldu?

  Hal böyle olunca ben de kıskandım, üzüldüm, saçımın rengini açma kararı aldım. Başta annemin yanına gidip "Anne saçıma limon sıksam şöyle, rengi açılır mı?" dedim.
  "Ne?!"
  "Olduğu gibi sıkmak mı lazım yoksa limon suyu mu süreceğim?"
  "Limon saçın rengini mi açıyormuş?"
  "Açmıyor mu? Açıyor yea?"
  "Hiç öyle bir şey duymadım ben....sen nereden duydun bunu?"
  "Anne....yani bir yerden duymadım....bu...binadan atlayınca neden öleceğimi bildiğim gibi bir bilgi....limon saç rengini açar."
  "Allah Allah, yap bakalım o zaman."

  Annem aklıma şüpheler sokunca, danışabileceğim ikinci annemi aradım. Kadınlarklübünoktacom.
 
  İnternet ya....çok teşekkür ediyorum bu konularda ona bazen. :D Çünkü arada aklıma çok fazla soru takılıyor mesela "Neden yanlarım var? İç bacak nasıl eritilir? Gıdıktan kurtulma yolları nelerdir?" beni uykumdan uyandıran bu sorularla (asjhdjasldh) gecenin üçünde falan annemin yanına gitmeye utanıyorum. O yüzden kadınklübüne, kızlarınmekanına, uzmantv ye falan bakıyorum. Hele uzmantv yok mu. Adamların bilmediği bok yok ha. Bok yazıyorsun onun uzmanı da çıkıyor.

  Neyse işte karşınızda bunu okuyanlar için saç rengi açmanın 3 altın yöntemi:

 1. Limon saçı besler, güneşle birlikte rengini açar. Bu yüzden bir bardağa 3te 1i limon olacak şekilde limonu sıkın, sonra üzerine su ilave edin. Özellikle güneşli havalarda, dışarı çıkmadan önce sürün. 
   Limonu dediği gibi aldım, bardağa sıktım sıktım, çekirdekleri ve posasıyla birlikte, sonra suyu ekledim sonra Ya Allah Bismillah deyip elimi sürüp sürüp saçıma sürdüm.
   Elimde de yara mı varmış artık neyse elim bir yandı bir yandı anlatamam.
   Sonra "bu işte bir yanlışlık var la..." dedim saçımdan çekirdek ve posa toplamaya başlarken. Limonu SÜZÜP sürün.

   Dışarısı da şansıma o kadar güneşliydi ki, fırsattan istifade gidip oturayım yarım saat dedim. Terlikler pijama çıktım, ennnnnnn iyi açıyı alan yere, belediye çöpünün hemen yanındaki bahçe duvarına oturdum, terlikleri de çıkardım.

    Bildiğiniz koca çöpün, o pisliğin yanında, güneşe sırtımı dönmüş oturuyordum. Saçım sapsarı oldu mu bilmiyorum ama leş gibi koktu onu iyi biliyorum. Bitlendi hatta jkahra. (Limon saça harika bir koku veriyor)

    Ben orada oturur, 2 dakikada bir saçım sarı oldu mu diye bakarken birden önümden 2 apaçi geçmeye başladı.
    Beni görünce şoka girdiler. Çöpün yanında oturmuş, işsiz, pijamalı bir kız.
    Ulan hayvanoğluhayvanlar, madem bakıyorsunuz çaktırmadan bakın. O nasıl bir bakıştır? O nasıl bir apaçiliktir? Hani tavuskuşu karşıcinsini etkilemek için böyyyylee açar ya kuyruğunu, bunlar da öyle açılmaya başladı. Ama mekan trabzon olunca bu direkt kolbastı oynamaya başlayarak oluyor, bizim hayvanat bahçelerinde öyle.

    Bu gerizekalılar önümde saçmasapan hareketler yaparak ilerlerken, bakmamak için arkamı bi döndüm, küçük kızın biri elinde top, korku filmlerinde karakteri ormana sürükleyip sonra birden arkasından fırlayan ve "Öleceksin." diyen şeytan çocuklar gibi bana bakıyor.

    "Tövbe bismillah...." diyerekten bir bakış attım sonra kız gerisingeri dönüp koşmaya başladı. Haç göstermek, kutsal su serpmek falan hep yalan hollywood en iyi yöntem bu. :D


    Tüm bunlar yaşandığında oraya oturalı resmen daha 5 dakika olmuştu. Sonra birden, güneşin önüne bir bulut geldi. "Meh..gider.." dedim, takmadım. Ama yeminn ediyorum ressssssmen hava karardı şakkkkkaaa gibi ya!

    Güneşten nefret ederim ben. Ne zaman kaçmaya çalışsam yüzzzzzüme yüzzzzüme vurur, saklanamam. Ondan önceki gün mesela, 8e kadar batmadı batasıca. Yüzzzüme yüzzzüme vurdu. Gölgeye kaçtım, gölge güneş oldu lan. GÖLGE GÜNEŞ OLDU LAN. 40 yılın başı güneş lazım oldu, güneş yok.

    Güneşe baktım "ULAN SÖVERİM BEN BÖYLE İŞE BU KADAR KOLPALIK OLMAZ BENLE DALGA MI GEÇİYONUZ LAN SİZ! GÖTÜM ÇIKIYOR GÜNEŞTEN KAÇACAM DİYE HER GÜN KREMİ YOĞURDA KATIP YİYORUM LAN RESMEN YETER ARTIK YETERRRRRR NERDEYSEN GEL BENİ SİNİR ETME!" diye çığlık attım.
   
     İşte tam o an önümden geçmekte olan 2 yaşlı amca dönüp bana baktı. Ben de tekrar önüme dönene kadar bunun farkında değildim. Onları görünce hemen kafamı indirip telefonla uğraşıyormuş gini yaptım. Ama onlar birbirlerine baktılar. Sonra tekrar bana baktılar. Sonra tekrar birbirlerine baktılar. En son "Ülkenin hali vahim...." diyerekten yürümeye devam ettiler.

    Apaçiler ikinci geçiş törenini yaparlarken yine onlara maruz kalmamak için sağımdaki çöpe döndüm. Sonra yüzümden birkaç sinek toplamam gerekti ama döndüm. Çöpün kokusuna da dayanamayınca tam arkama döndüm. Bu sefer de iki teyze geçiyordu. Yemin ediyorum hiçbir şey yapmadım, robot gibi durdum orda "NOLUR BİR ŞEY DEMESİNLER ALLAHIM YARABBİM LÜTFEN." diyerekten ama olmadı. "Gızım nabaysın?" dedi biri.
    "Limon sürdüm de....güneşte oturuyorum." dedim. Teyzeler birbirine baktı, sonra birden kahakaha atmaya başladılar. "AHAHAHAHAHA gı ha nerdedur güneş aha yok ki HAHAHAHAHA gitmuş güneş gızım olmaz öyle."

    Onlara da bakmamak için bu sefer soluma döndüm. BİRDEN yine o kızın şeytani suratıyla karşılaştım, böyle bir yerimden hopladım.  Gelmiş elinde top, dibimde duruyor.
    "Niye arkamda duruyon sen ya??" dedim bi sinirle. "Napıyosun sen?"
    Kızın bakışları daha da şeytanileşti. "Arkadaşımı bekliyorum..." dedi.
    "Lan....Yıldız...bunun arkadaşı kimdir ki bunla arkadaş mı olunur lan....tövbeee arkadaşım dediği in cin olmasın lan dabbe olmasın allahım yarabbim kalksam mı ben artık yeaaa dört bir yanımı kuşattılar öldürecekler beni ha noluyor allammmm noluyorrrrrr..." diye tırsarak kafamı kızdan çevirdim ve kalkmaya hazırlandım.

    İşte tam o anda güneş yeniden parladı. İçimden "Eğleniyorsun değil mi..." dedim. "EĞLENİYORSUN DEĞİL Mİ!"
 2. Papatya suyu bilinen en iyi saç açma yöntemidir. Kurutulmuş papatya çayını kaynatın, suyunu süzüp oda sıcaklığında bekletin. Sonra saça uygulayın, 45 dakika sonra yıkayın. 

    Şansıma babam eve gelmeden telefon etmişti de ona "Bana limon ve papatya çayı al." demiştim. İşte ben aşağıda limon kolpaları ile cebelleşirken, çayım yukarıda soğumayı bekliyordu.
    Bir sinirle eve gelince hemen iki dakika onu da sürdüm, balkonun güneş alan yerine oturup beklemeye başladım. "Burası niye aklıma gelmemiş ki yea, ne kadar rahat oh apaçi yok, korkunç kızlar yok...oh...." dedim.

    Bu arada, limon hani çok güzel kokuyordu ya....ha bu işte çiş gibi kokuyor. Zaten papatyanın bir pis kokusu vardır, onu haşlayınca da gitmiyormuş koku bunu anladım. Limon ve Papatya ikisi birbirini nötrledi, ortaya kokusuz bir şey çıktı, merak etmeyin.

    Bir 15 dakika oturdum, sonra güneş yine gitti. Annem de yemeğe çağırdı o esnada ona oturdum.

    "Ooo Yıldız..." dedi babam. "Sapsarı olmuşsun..."
    Güldüm. "Evet baba baksana, önceki halimden de sarıyım."
   "Kızım o burda işe yaramaz." dedi annem. "Deniz kenarında olman lazım."
   "Yararr yeaaa..." dedim. "Ordaki de güneş, burdaki de..."
   "Deniz, kum, güneş üçü birlikte olacak."
   (Kum ne alaka dedim kendi kendime, sonra demek ki kumda yuvarlanmak gerekiyormuş bu sonuca vardım. aklınızda bulunsun kjshdfkjs.) 

   Sonra artık güneşin falan da geleceği gelmedi, biz de oturduk film açtık. 2 saat sonra kafam nasssıll kaşınıyor, anlatamam. Meğer unutmuşum papatyayı kafamda. Sonra gittim saçımı yıkamaya karar verdim.
 3. Bal da saçın rengini açan maddelerden biridir. Saç kreminizine karıştırın, kremledikten sonra biraz bekleyip durulayın. 

    "Bal saçın rengini açar." yazısını gördükten sonra gerisini okumadan mutafağa koşup, kaşığı daldırıp lütfen saçınıza yapıştırmayın. Yapmayın. Yok öyle değilmiş o.

    Saç kremime karıştırdım, dediği gibi yapıp çıktım.
    Ama kısa günün karı olarak saçım bir gıdım bile açılmadı ya.
    Her gün yapmak gerekiyormuş bunları.
   "Başlatmayın ulan saçınızdan!" dedim, yine limonu alıp gözüme sıktım. Bildiğimizden saşmayalım! 

1 yorum:

Bu aralar bunu dinliyorum

Bu aralar bunu dinliyorum
hurtsün solisti "dünya mirasları" listesine alınmalı